Dřevěné mobilní domy pro celoroční bydlení

Nenechte se mást pojízdnými soupravami na podvozku

Výraz „mobilní dům“ stále vyvolává v mysli mnoha lidí určité pochybnosti, zvláště pak v souvislosti s jeho reálnou podobou. Představují si, že jde o pojízdnou „maringotku“ potulných kejklířů, nebo něco v podobném duchu. S těmito představami se můžete setkat u sezonních objektů, které jsou stále vyhledávanou součástí vybavení některých kempů, kde mohou nahradit stávající dřevěné chatky. Pro letní dovolenou u vody, na břehu rybníka, jezera či přehrady – ideální, pro celoroční bydlení však naprosto nedostačující.

keramika na zahradě

Sezonní mobilheimy profitují hlavně v zámoří, kde je stabilní, subtropické podnebí, a kde se také tvoří celé kolonie těchto objektů. Lidé tam žijí komunitním způsobem života a teplé podnebí tak dokáže změnit životní styl k nepoznání.

To se ovšem netýká střední Evropy a mírného podnebného pásu, abychom mohli v takovém domě žít, potřebujeme jej důkladně tepelně izolovat, opatřit topným systémem a zabezpečit jej pře vlivem mrazu, sněhu a ledu.

pivoňky na zahradě

S výrobou dřevěných mobilních domů se u nás začalo poměrně nedávno, výrobci si představovali, že nabídnou na trhu ekvivalentní a především cenově dostupné bydlení, což se jim také podařilo. Jejich úsilí podporuje, a to zcela nezáměrně, cenová politika a vývoj zájmu o nákup nemovitostí. Pořídit si dnes vlastní dům či byt znamená buď se na zbytek života výrazně zadlužit, anebo se až extrémně uskromnit. S cenami nemovitostí také výrazně stoupají ceny pronájmů a v poslední době (i kvůli koronavirové „krizi“) je docela obtížné v některých městech pořídit „prosté“ nájemní bydlení.

Snazší cesta k vlastnímu domu

Mobilní dřevostavba je stále snazší cestou, jak se odstřihnout od nájemních vztahů a hypoték na několik desítek let. Jediný výrazný problém může být financování této stavby vzhledem k tomu, že můžete čerpat pouze spotřebitelský úvěr s vyšším úročením, anebo nutnost uhradit celkovou sumu (či alespoň část ceny) v hotovosti.