Psychologie bydlení: jak šťastně bydlet?

 l  Odvažte se při vymalování

Bojíte se vymalovat jen bílou zeď! Budete se divit, jak dobrý výsledek vznikne. Barevné prostředí přidává většině lidí další plus k jejich pohodlí. Kromě toho je oblíbená barva součástí vlastní osobnosti a ta musí být nezbytně vyjádřena. Pocit prostoru a také účinek světla lze často měnit měkkými nebo silně tónovanými barvami. Kontrast vůči zařízení bytu je dovolen.
vystavené věci na prodej

l  Sestavte správnou podlahu

Podlahy jsou rozhodující pro vliv prostoru. Dlaždice nebo kámen vypadají chladně, prkna a parkety jsou tradicí i když trochu nudnou. Pro rychlé, efektivní změny jsou vhodné koberce, které lze kombinovat. Aby to však nepůsobilo příliš divoce, měly by barvy vycházet ze stejné barevné rodiny. Napětí vytvoříte lépe v různých velikostech a vzorech než v silných kontrastech.
Pokud máte více koberců než životní prostor … Jen je nechte překrývat! Vytvořte si kobercové puzzle. Případně položte vedle sebe nebo na sebe navzájem a vytvořte rafinované optické efekty.
 

l  Ukažte, co se vám líbí

Vlastníte nějaký kousek, který sice vypadá obyčejně, ale stále fascinuje? Nebo máte nějakou pozůstalost, která musí být schovaná z emocionálních důvodů? Důvěřujte si a vyndejte ji ze skříně nebo sklepa a vytvořte osobní koláž – například zarámované fotografie, nálezy a věci, které vytvoří nové, neobvyklé prostředí.
 

l  Využijte svůj koníček

Ať už sbíráte bizarní dekorativní předměty, cenné jedinečné kusy, ukažte svou vášeň ke krásným věcem! Váš majetek je vždy hoden toho, aby byl vystaven na exponovaném místě. Neskrývejte jej.
 
l  Důvěřujte svým pocitům
Život je něco velmi osobního a intimního. Náš dům nám slouží jako útočiště a malý ostrov v někdy bouřlivém každodenním životě. Proto bychom se v něm měli cítit dobře a měl by se nám líbit. Nebojte se vyjádřit svou osobnost nábytkem, i když neodpovídá současným životním trendům. Protože styl nikdy nevyjde z módy.  Pracujte s věcmi, které jsou pro vás důležité, vytvářejí krásné vzpomínky. Nebojte se experimentování. Zvláště barvy ovlivňují výsledný efekt. Testujte, která interakce se vám zdá být zvláště přitažlivá a aplikuje ji klidně jako opakující se prvek v různých kombinacích!
 lapač s peřím

l  Nejdůležitější tip ze všech: zbořte konvence!

Někteří lidé jsou tak tvrdohlaví, že jejich argumenty lze těžko zpochybňovat. Například kdo říká, že pohovka by měla být vždy u zdi? Často to vypadá mnohem lépe, pokud je umístěna volně v místnosti. To platí i pro jiný nábytek, například centrálně umístěný příborník může rozdělit velkou místnost nádherně na dva živé ostrovy.