Když mají své dny

Pohled mnohých mužů na chlapáckou zábavu a chování je stejný jako před sto lety. Žena má být zticha, když „pán tvorstva“ má chuť se jít odreagovat od svých povinností. Nebudu se zabývat těmi, co se věnují rodině a nevysedávají po putykách s půllitrem v ruce, který občas prohodí nějakým panákem tvrdého, ale těmi druhými.
Občas je těžké je rozeznat. S dětmi jsou fantastičtí, k ženě se chovají jako ke královně, ale jen do chvíle, kdy zavolá touha jít se napít. Doma je pak neudrží nic. Těch dní je víc, než se rodině může zamlouvat.
opilec na stole
Odcházejí se slovy, že jdou „na jedno“, ale všichni už vědí, že to snad ještě nedokázal dodržet ani jeden muž. Vždycky se najde někdo, kdo zrazuje od návratu domů a ve chvíli, kdy zaslechne slova, že musí dodržet večerku, je to jako by dráždili býka rudým hadrem a dotyčný zůstává.
Domů se připotácí nad ránem, a když se z toho vyspí, může reagovat všelijak. Některý slibuje, že už tohle nikdy neudělá, jiný se děsí spouště kolem sebe, co vyváděl, další si nepamatuje, že ženě dal facku, protože se jí nelíbilo, v jakém stavu a hodině se vrátil. Horší ale je, když se po vyspání dá trochu do kupy a odchází znovu tam, odkud se před několika hodinami vrátil. A takhle to trvá několik dní. Poté je opět tím milujícím a obětavým otcem a mužem, doma je vše špatné zapomenuto, ale jen do chvíle, kdy se opět ozve „žízeň“.
A tak to jde dokola, dokud se buď nerozpadne rodina, nebo nedostane nůž na krk a on se dobrovolně podrobí léčbě, která už je nutná.
Jsou tu i jiní, co si „hrají na chlapy“. Žijí s ženou, která se také ráda napije, i když jen v rámci dovolené, sobotního večera a plesu. Chodí řádně do práce, doma si k televizi dají maximálně dvě piva a už se nemůžou dočkat, až si zpestří víkend.
selfie seniorů
Pohrdají těmi, co „cucají“ víno, protože správnej chlap pije pivo a rum. Nebo vodku. Volno začínají už v pátek večer vypitým pivem. Nebo dvěma. Spíš třemi. Jsou před ním volné dny, tak ráno nemusí být ideální. A protože skutečně není, zaženou špatnou chuť po probuzení dalším alkoholem. Celý den pracují např. na zahradě, tak vyčerpané tělo potřebuje doplňovat „živiny“. A tak otvírají jedno za druhým. Vždyť si jich koupili celou basu. Ostatní jsou změkčilí srabi, protože odmítají pít v deset ráno. Nevadí. Aspoň neubude.
Večer, kdy už se jim plete jazyk a rudé oči skoro nevnímají, jdou si povyrazit s tou svou a kamarádem, protože úspěšná sobota se musí zapít. To, co ona nestihla za celý den, lehce dožene, ale on už se sotva drží na nohou. Pije, jako by to mělo být naposledy. Dokud může vyslovovat, urazí partnerku, která ho posléze s kamarádem dopraví do postele, ale ona skončí v té druhé. Jak se to mohlo stát? On není ten, který uráží, ale naopak, umí potěšit i utěšit. Nepropíjí se volnými dny na doraz.
Nedělní ráno je opravdu krušné. Mlhavé vzpomínky na včerejší den a hlavně večer se musí zapít zbývajícím pivem, protože je přece škoda vozit ho domů.
Bez poznání noční dohry se už těší, jak to s kámošem a partnerkou zase za týden roztočí.
 

Když mají své dny
4.2 (83.75%)16