Road trip – proč vás tento typ cestování bude bavit?

Možná jste už zažili dovolenou, během které jste strávili týden v jedné zemi, jednom městě, na jedné pláži. Každý den ta samá rutina, snídaně, pláž, oběd, knížka na pláži, večeře, drink, spánek. Máte pocit, že to není nic pro vás a že chcete víc? Pokud jste akční a nevadí vám plánování, přesuny a máte raději trochu dobrodružství, dovolená formou road tripu vás jistě ohromí.
silnice na hory
Jak již název napovídá, jedná se o cestování, kdy hodně času strávíte samotnou cestou – to vždy záleží na tom, jaké destinace si zvolíte, kolik máte času na jejich návštěvu a také kolik toho chcete stihnout. Samozřejmě je rozdíl cestovat autem po Itálii a po Americe. Volte pro cílovou destinaci s rozvahou a nečekejte nemožné.
Prvním krokem je tedy výběr země – nebo zemí. Tento způsob cestování vám dává široké možnosti, jedná se o flexibilní záležitost, která závisí v podstatě pouze na vašich cílech. Můžete procestovat jednu oblast, jeden stát, nebo klidně celou Evropu.
kamera na autě
Další důležitou fází je výběr dopravního prostředku. Nejlepší variantou je samozřejmě auto, ideálně vaše vlastní. Pokud cestujete o samotě, náklady na palivo se vám mohou trochu prodražit. V tomto ohledu tedy platí – čím více spolucestovatelů, tím nižší investice do samotné cesty. Kromě benzínu či nafty vás totiž v zahraničí mohou potkat mýtné brány a jiné poplatky, na které v Čechách nejsme zvyklí.
Auto si lze samozřejmě také půjčit. Pokud je vaše destinace dostupná spíše letadlem, bude to dokonce po příletu vaše jediná možná varianta, jak po dané zemi cestovat tímto způsobem.
Při řešení ubytování se představivosti meze nekladou. Můžete přespat přímo v autě – na parkovištích nebo v kempech pro tyto účely. Postavte stan nebo spěte pod širým nebem. Pokud si přeci jen potrpíte na trochu toho pohodlí, po cestě jistě potkáte plno hotelů, hostelů nebo penzionů – ty si samozřejmě můžete zamluvit i předem, pak jen stačí správně odhadnout čas vašeho příjezdu, počítat s případnými přestávkami a dobře si rozvrhnout jednotlivé přejezdy mezi destinacemi.
Road trip je obecně velmi variabilní a můžete si tento typ dovolené zcela přizpůsobit svému jednání a tomu, co je vám příjemné. Ať už jste zvyklí cestu plánovat a psát si podrobné itineráře, nebo rádi cestujete nazdařbůh. Když s sebou rádi vozíte zásobu jídla a vaříte si venku, nebo se po cestě stavíte v nějaké autentické restauraci. Tento způsob trávení vašeho času můžete samozřejmě kombinovat podle nálady.
Na internetu najdete mnoho různých plánovačů, které vám mohou pomoci připravit si podrobný program a vyhnout se tak stresu z toho, že něco nestihnete nebo naopak že se pouze povezete do neznáma a nebudete vědět, kde zastavit.
Koneckonců, z okénka můžete také obdivovat prostředí, kterým právě projíždíte a zastavit kdykoli, když budete chtít na čerstvý vzduch nebo vás okouzlí místní město či příroda.