5 tipů, jak ušetřit za Vánoce


 Vánoční dárky si můžete v nejhorším případě odpustit nebo se vzájemně domluvit, že se budou dávat jen dětem. Pokud ale na dárcích trváte, a přesto chcete ušetřit, je nejlepší je nakupovat v průběhu celého roku dopředu. Můžete tak nakupovat v různých akcích a výprodejích, ideální stav je, když nakoupíte dárky ve velkých povánočních výprodejích na rok dopředu. V těchto výprodejích ale máte možnost pořídit prezenty i pro lidi, se kterými se uvidíte až pár dní po Štědrém dni, kosmetickou sadu pro sestřenici potom koupíte i za polovinu. Ušetřit se dá i na samotném balení dárků, není nutné kupovat různé předražené dárkové taštičky a luxusní papíry, když si trošku pohrajete s obyčejným balicím papírem, do kterého na poště balí balíky a který stojí pár korun, všechny oslníte a nikdo nepozná, že jste na balení šetřili.

vánoční dárky v papíru

2.       Vánoční cukroví vyjde určitě levněji, když si ho sami upečete. V předvánočním období navíc bývají suroviny na pečení často v akci. Vybírejte recepty s minimálním množstvím drahých surovin, jako jsou ořechy, máslo nebo vanilka. Nepotřebujete mít dvacet druhů, linecké, kokosky a perníčky návštěvy i rodinu určitě potěší a vaši peněženku nezruinují.

vánoční cukroví

3.       Vánoční hostina bývá nejnákladnější položkou nákupního seznamu. Pokud ale trávíte Vánoce ve větším kruhu lidí, není vůbec ostuda domluvit se na tom, že každý něco donese, nemusíte přece všechno kupovat vy. Ušetříte si tím nejen peníze, ale i drahocenný čas. Uspořit je možné i na jednotlivých chodech, místo kapřích filetů se dá koupit celý kapr, ze kterého pak připravíte nejen obalované řízky, ale rovnou i chutnou polévku.

 

4.       Vánoční dekorace si nemusíte kupovat každý rok nové, ty staré udělají i letos hodně parády, stačí je trochu oprášit. Pokud se vám něco rozbilo, je nejvhodnější doba na nákup těsně po Vánocích, kdy jsou ceny opravdu nízké. Jestliže jste to nestihli, zkuste se alespoň podívat na internet a sehnat danou věc co nejlevněji, občas se dekorace vyskytují i na slevowebech.

 

5.       Vánoční stromeček není nutností, v případě že na něm trváte, můžete ho nahradit i umělým, který vám vydrží za jednu cenu několik let, opět je nejvhodnější ho zakoupit ve výprodeji po Vánocích. Jestliže toužíte po živém, zkuste se podívat na nabídky supermarketů, některé z nich nabízejí stromky za nižší ceny, a některé vám dokonce za jejich vrácení dají zpět část peněz ve formě poukazu na nákup.