Proč jsou fazole mungo tak obliíbené

Faktem je, že lidé potřebují poměrně širokou škálu potravin, aby získali veškeré živiny, které potřebují. Mezi ně patří i luštěniny, tedy například čočka, hrášek či fazole. Je jich samozřejmě mnoho druhů a každému bude chutnat něco trochu jiného. Poměrně oblíbené se například staly výhonky mungo. Jedná se o druh fazole, rostoucí v krajích s poněkud vyšší teplotou, než je ta naše.

Proč se staly tak oblíbené? Nejspíše pro svou chuť. Ta poněkud připomíná kombinaci hrášku s fazolí. Máme zde bílé jádro a měkkou, zelenou slupku, která ihned odpadává. Je možné je jíst celé, ovšem právě bílé jádro tomu dodává svou typickou chuť.

mungo1

V jaké úpravě se tedy používají? Poměrně jednoduše řečeno, nejčastěji se jedí syrové. Koneckonců tak je většinou kupujeme, v plastové či papírové vaničce, zabalené do průhledné igelitové fólie. Je to jeden z „mlsů“ typu brambůrků, kdy saháte do misky a dáváte si stále další a další například při sledování filmu.

V našich krajích je to prakticky jediná úprava. Je však faktem, že tato ingredience je na našem trhu relativně nová, a tak není divu, že se s ní naši kuchaři teprve seznamují. Přesto existují určité způsoby úpravy.

mungo2

Můžeme ji například použít za studena do salátu, kde se poměrně dobře hodí k ostatním přísadám. Další možností je namazat si pečivo, například chleba, s máslem a posypat je právě těmito výhonky. Hned máme dobrou a zdravou svačinu.

Co se týče teplé kuchyně, pak zde prakticky žádné použití nemá. Jak již bylo výše uvedeno, zatím příliš nevíme, jak přesně s touto ingrediencí nakládat, a ačkoliv máme pár zahraničních receptů, především například z Vietnamu, stejně se u nás doposud příliš neuchytila.

Pokud tedy chcete začít experimentovat a být autory nového, neotřelého receptu, který je využije, pak je to jen dobře. Alespoň obohatíte českou kuchyni.

Avšak zde je třeba dávat při jejich konzumaci pozor – jako téměř všechny luštěniny mohou způsobovat nadýmání. A to rozhodně například ve společnosti nechcete.