Hypotéka 2017: dražší a méně dostupnější

Pokud se chystáte zažádat si o hypotéku, pak jste si jistě všimli, že se změnily podmínky, které přinesl nový zákon týkající se spotřebitelského úvěru .
Mezi největší změnu určitě patří i to, že se změnila maximální výše poskytovaných úvěrů. Od dubna 2017 totiž není možné získat hypotéku bez finanční účasti daného žadatele.
veranda domu
Toto opatření je jakousi reakcí ČNB na přehřátý trh s bankovními produkty. Nyní obchodní banky poskytují hypotéky pouze ve výši 90% a méně a to z odhadní ceny nemovitosti. Banky jsou také povinny ještě podrobněji zkoumat finanční situaci všech žadatelů. Většina bank již neposkytuje úvěry, ke kterým není nutno doložit příjem žadatele. Mělo by se tím tak u klientů předcházet neschopnosti splácet hypoteční úvěr. Je tedy nutné mít dopředu něco málo naspořeno, než o hypotéku zajdete žádat. Může se tak stát, že spousta potencionálních klientů hypotéku ani nedostane, protože na ni nedosáhne. Očekává se tedy pokles žádostí investorů, kteří prostřednictvím hypoték financovali své záměry. Pokud nemáte naspořeno dostatek peněz, nabízí se možnost zbylých 10% financovat pomocí úvěru ze stavebního spoření nebo neúčelového úvěru. Je ale potřeba počítat s platbou úroků na dvou rozdílných úvěrech.
schránka před domem
V důsledku celkové financování nemovitosti to může vyjít o mnoho dráž. Požadavek, aby klienti při žádosti o hypotéku obětovali část svých úspor, vede k zamyšlení samotného klienta, zda si má vůbec úvěr zřizovat. Abychom se nedívali pouze na negativní stránky, přece jen to nějakou tu pozitivní stránku také má. Jedná se o možnost splatit úvěr předčasně a to bez sankcí. Do roku 2017 byli totiž klienti za předčasné splacení úvěru pokutováni ve výši konkrétního procenta z dlužné částky. Nyní je umožněno klientům předem splatit až 25% úvěru ročně bez finančního postihu.
Hypotékou bohužel výdaje na bydlení nekončí. Je také nutné počítat s daní z nabytí nemovitosti, která činí okolo 4% z hodnoty dané nemovitosti.