Hrušková marmeláda je chutná, zdravá a výživná

Naši předkové věnovali mnohem více svého času starostlivosti o vhodné potravinové zdroje, které se vyskytovaly v jejich okolí. Vysazovali ovocné sady a aleje, s cílem sklízet v létě či na podzim plody, které poskytovaly spoustu vitamínů, stopových prvků a minerálů. Jedním ze stromů, co se v našich končinách natrvalo usadil, byla hrušeň. Bohužel však moderní pojetí dějin příliš nepřálo stromům, které jsme mohli volně v přírodě míjet na procházkách, a cestou si třeba utrhnout dozrávající hrušku, nebo tu, co právě spadla na zem. Takové ovoce je nesmírně lahodné, zdravé a výživné, a i když to lidé dobře ví, přesto vídáme podél některých silnic a cest hrušně zanedbané, nemocné či odumírající. Raději si mnozí z vás zaběhnou do supermarketu, kde téměř s jistotou hrušky seženete. Ano, ale původem ze Španělska, z Itálie nebo z Belgie.

hrušky na stole

Výjimkou jsou lokální pěstitelé, kteří dodávají na trh vlastní výpěstky, anebo hrušky zpracované do podoby sirupu nebo hruškové marmelády.

Proč si pochutnat zrovna na hruškové marmeládě

Je moc chutná – na lívancích či palačinkách s kysanou smetanou je perfektní. K tomu není co dodat, a pokud o tom pochybujete, ochutnejte a přesvědčte se sami.

hrušky na stromě

Jsme na ně zvyklí – máme v genech z našich předků informaci o konzumaci hrušek, a proto také nebývají výrazným alergenem. Je to ovoce typické pro mírné zeměpisné pásmo, které ani extrémně neochlazuje trávicí trakt, ani nepřehřívá. Jsou vhodné i pro chronicky nemocné osoby a podporují zásadotvorné procesy v těle.

Vyživují naše buňky – kvalitní marmeláda, bez přídavku cukru a chemických aditiv, dodává organismu mnoho potřebných prvků, jako jsou vitamíny, antioxidanty, draslík, zinek, vápník, hořčík, železo, měď, fosfor a další mikroprvky. Hrušky jsou zároveň skvělý detoxikační prostředek a zdroj energie i s dostatkem přírodní vlákniny.