K cestování neodmyslitelně patří mapy. V neznámém terénu se bez nich neobejdeme, a pokud se vydáme na dovolenou, nebo na víkendový výlet, většinou nám mapa poslouží jako dobrý rádce. Ještě před dvaceti lety byli lidé odkázáni na papírová vydání mapových fasciklů, na různě podrobné atlasy, nebo turistické skládací archy v měřítku 1:50 000. Pokud jste měli štěstí na poslední mapové vydání s minimálním časovým odstupem od data vaší cesty, většinou jste do cíle dorazili bez problémů.
Dnes se na cesty můžeme vydat s navigací v mobilním telefonu a rovněž s mapovými velmi podrobnými podklady, které jsou pravidelně aktualizovány. Tuto přednost moderního technologického prvku ocení prakticky každý, upovídaná navigace dokonce tlumí vlastní schopnost orientovat se v mapách, a pokud si natolik věříte, že znáte Českou republiku velice dobře, můžete své znalosti prakticky ověřit.
Slepá mapa České republiky
Domníváte se, že z geografického hlediska pro vás není Česko neznámým pojmem? Mohli byste své znalosti poměřit s tzv. slepou mapou. Existuje jich několik verzí a na Internetu se tak můžete docela dobře pobavit. Pokud je vaše úspěšnost větší než 80 procent, budete považování za skutečně velmi dobré znalce. V čem spočívá tento online zábavný test?
Na prázdné mapce republiky se postupně objevují body a vy máte určit jednu z možností, kterému městu dotyčný bod náleží. Na první pohled se úkol může zdát snadný, ale např. pro obyvatele Hradce Králové, kteří se v mapě běžně neorientují, může být obtížné rozeznat, zda jde např. o město Domažlice, Tachov, nebo Cheb. Všechny leží poměrně blízko u sebe. Dokonce ani pro rodilého Tachováka nemusí být úloha snadná.
Druhá verze slepé mapy je ještě obtížnější, vaším úkolem je zadat přesnou polohu zadaného města kurzorem na mapě. Ta největší města, jako je Praha, Ostrava, České Budějovice, Brno, určíte relativně snadno, ale co takový Havlíčkův Brod, Jablonec nad Nisou, Bruntál, Sedlčany nebo Nymburk?
Prozatím se na Internetu objevily pouze polohy měst, ale zajímavé by bylo vytvořit testy i pro některé historické památky, přírodní rezervace, soutoky řek, přehrady a rybníky, zkrátka procvičit zeměpis do morku kostí.