Postele 200 x 200 z masivního dřeva stěží nahradíte jinými materiály

Pojďme si shrnout vlastnosti borového dřeva, které vyniknou při výrobě nábytku určeného do interiéru:

Dobře vypadá – každá laminátová dýha je vytvořena v nějakém počítačovém software, ale žádný z nich nedokáže nahradit dílo přírody, resp. přirozený růstový proces živého organismu. To je, jako kdybyste srovnávali chuť jablka utrženého ze stromu s chemickým koktejlem smíchaným v laboratoři. Lidem se dosud nepodařilo uměle vyrobit živý organismus, pouze je mezi sebou různě klonovat a křížit. Jestliže se díváme na dřevěné borové letokruhy, máme před sebou životní cyklus stromu a vnímáme to i podvědomě, uvnitř naší duše. Ne náhodou se také říká, že dřevo má duši, a přirozenou touhou živých organismů, člověka nevyjímaje, je s nějakou duší splynout, nebo se s ní alespoň sdílet.

kniha na posteli

Teplá barva – každý nábytek vyrobený z kovu působí chladně a odtažitě, to je např. případ hliníkových pergol a přístřešků, nebo ocelových konstrukcí postelí. K dřevěnému masivu se toužíme naopak přiblížit, obejmout jej, sáhnout si na něj, dotýkat se jej a vnímat to příjemné teplo.

kočka na posteli

Dřevo nám totiž přináší domů i kousek přírody, proto se také lidé před staletími cítili ve svých příbytcích lépe než my, a to jim stačila jen jedna malá světnička s dubovou postelí, dřevěným stolem, židlemi a kachlovými kamny. My máme dnes domy izolovány polystyrenem, na podlaze koberce, plovoucí podlahu či vinyl z polyesteru, PVC a epoxidových pryskyřic a tak jsme také do určité míry od přírody odtrženi. Dřevěný nábytek, jako je postel 200 x 200 , nás tedy vrací do té přirozené pohody, kterou nám žádný plastový nábytek ani dřevotříska potažená umělou dýhou nedopřeje.

Estetika i praktičnost v jednom – truhláři dovedou vyrobit nábytek tak, aby byl pevný, robustní, aby sloužil řadu let. Aby se nerozpadal a byl pevný i ve spojích. Tyto vlastnosti nelze očekávat od dřevotřísky, ta je vhodná hlavně pro technické účely pro regály polic, nikoli jako nosný konstrukční materiál.