Posilování s aminokyselinami

V posilovně jste si na baru jistě všimli proteinů, tyčinek, nakopávačů, ale také například aminokyselin. Aminokyseliny nejsou však jen BCAA, existuje jich mnohem více. Samozřejmě aminokyseliny nejsou nic špatného, v těle tvoří sval, jen je tělo nedokáže vyrobit samo, proto je třeba jej získávat. Buď je získáte z jídla, především z masa, nebo ze suplementů dostupných v obchodech.

výzkum v laboratoři

            Samozřejmě že tím nejznámějším jsou již zmíněné BCAA, které obsahují L-leucin, L-isoleucin a L-valin. Často jsou v poměru 2:1:1 pro L-leucin. Při posilování, ale i jiném druhu sportování dochází k jejich úbytku, a jelikož představují stavební jednotku bílkoviny, je třeba je doplňovat. BCAA vám pomohou ke svalovému růstu a zmírňují následnou bolest svalů. Můžete se však setkat i s poměrem 4:1:1.

            Případně jsou obohacené o L-glutamin, ten je totiž nejvíce zastoupen v kosterním svalstvu. Také je nositelem dusíku. Můžete jej však získat i v samotném balení, nejčastěji v kapslích.
šumivé tablety

            AAKG obsahuje vyšší formu L-argininu, neboli spojení samotného L-argininu s další látkou. Přesněji má za následek tzv. vazodilataci, což je v překladu rozšíření cév, lepší prokrvení a přísun kyslíku. Nemusíte se bát, jde jen o rychlejší přísun živin ke svalům.

            Další látkou, kterou můžete získat především v živočišné stravě, je Taurin. V případě jeho absence v těle můžete pociťovat únavu a vyčerpání. Pro sportovce, kteří jej spotřebovávají při své aktivitě mnohem více, je podáván například v kapslích.

            Poslední látkou, se kterou se můžete setkat, je Tyrosine, která se řadí mezi neesenciální aminokyseliny. Tělo je schopné si jej samo vytvořit z jiných látek, ovšem při nadměrné aktivitě může dojít k jeho nedostatku, tudíž je třeba jej v takovém případě doplňovat. Je pro tělo důležité při tvorbě derivátů v organismu.
metr a pilulky

            Sami jste nyní snad zjistili, že i pro tak složité názvy existuje velice jednoduché vysvětlení. Proto se těchto suplementů nebojte, jelikož většina z nich je pro tělo významná.