Nejkrásnější vodní plochy a jejich přilehlé okolí v České republice

Naše země je jednou z nejkrásnějších na světě, není to jen prázdná fráze, ale skutečně je u nás k vidění řada pamětihodností, přírodních úkazů a jevů. Především je oblast střední Evropy, sevřená horskými štíty nesmírně rozmanitá. K nejpůsobivějším místům bezesporu patří vodní plochy. Některé z nich jsou posazeny do velice malebného a okouzlujícího okolního prostředí a rozhodně stojí za to je alespoň jednou navštívit.
cestička rybníkem

Které vodní rezervoáry jsou vnímány jako nejzajímavější

Čertovo jezero – nedaleko Železné Rudy a v blízkosti lyžařského areálu Špičák se můžete vydat do kopců a zakončit celodenní výlet u Čertova jezera. Původem ledovcová prohlubeň zatopená vodou s trvalým přítokem a odtokem vás jistě okouzlí působivým okolím. Vodní plocha je obklopena jehličnatým lesem a naleznete tu tolik potřebný klid k meditaci, k regeneraci a doplnění sil po náročném pracovním týdnu.
Jezero Barbora – Mostecká hnědouhelná pánev již sama o sobě odrazuje návštěvníky svým názvem, ale po ukončení těžby a rekultivaci krajiny se zde řada míst změnila k nepoznání. Jedním z nich je zatopený bývalý lom s názvem Barbora. Voda je průzračná, chemicky čistá, provozují se zde vodní sporty, zejména windsurfing a sportovní potápění. Voda je samozřejmě vhodná ke koupání.
máchovo jezero
Máchovo jezero – umělá vodní plocha vznikla v raném středověku jako součást krajinotvorby středních Čech a sloužila primárně k chovu ryb. Dnes je jednou z nejznámějších lokalit určených k rekreačním účelům. V posledních letech se rekreanti potýkali s výskytem sinic, ale po vybagrování dna a odstranění sedimentů se kvalita vody výrazně zlepšila. Krása této oblasti spočívá v překrásném okolí Máchova kraje s četnými borovými lesy a zajímavou kopcovitou krajinou.
Rybník Rožmberk – poměrně zastrčený a nenápadný vodní zdroj napájený řekou Lužnicí, nedaleko Třeboně, znají především milovníci rybaření. Poměrně nedávno se tudy ještě plavili vodáci, dnes je plavba ztížena zarostlým řečištěm Staré řeky a vodní turistika se na Lužnici směřuje více na Novou řeku a Nežárku. Rozhodně však stojí za to vypravit se sem alespoň autem nebo na kole a obdivovat největší rybník v Čechách z hráze poseté staletými duby. Fantastické místo, kde se můžete nabít energií a alespoň na chvíli zapomenout na každodenní shon.