Jak se počítá výše úvěru u hypotéky

Pokud jdeme žádat o půjčku, máme již předem přesnou představu, jakou částku budeme chtít. Pokud nám pak naše žádost bude schválena, pak přesně tolik peněz dostaneme. Tak to funguje u jakékoliv běžné půjčky. Ovšem u hypotéky je tomu trochu jinak.

Zde předem nevíme, jaká bude výše úvěru https://www.americkahypoteka.cz/vyse-uveru-americke-hypoteky/, který nám bude poskytnut. A nevědí to ani sami pracovníci prakticky až do skončení řízení. Jak je to možné?

Je to proto, že hypotéka patří mezi účelové půjčky. To znamená, že poskytnuté peníze musí být využity ke konkrétnímu, předem danému účelu, v tomto případě ke koupi, stavbě či rekonstrukci nemovitosti. Jak to ale zajistit?

znázornění splácení hypotéky

V první řadě musíme mít jasně stanoveno, o jakou nemovitost se bude jednat. Nejjednodušší případ je samozřejmě koupě, neboť zde máme pevnou cenu, kterou majitel požaduje. S tímto tedy přijdeme do banky či jiné finanční instituce. Ovšem ani zde to nekončí.

Faktem je, že ona společnost, ať už bankovní či nebankovní, skutečně jen málokdy poskytne plnou částku. Obvykle se jedná pouze o její část, zbytek musíte doplatit z vlastních peněz. Ta je vypočítána podle ceny oné nemovitosti a vašeho příjmu. Je to samozřejmě z toho důvodu, aby si firma zajistila, že skutečně budete schopni danou částku splácet.

\'zakroužkovaný

Zde pak může nastat problém, neboť pokud dostanete k dispozici příliš málo peněz, nebudete mít dostatek na to, abyste zbytek doplatili ze svého. V tom případě byste se museli svého snu o novém bydlení vzdát.

Někdy se také může stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Nejčastějším důvodem bývá příliš nízký příjem – společnost zkrátka nedokázala přijít na řešení, kde byste vše splatili v relativně rozumné době, a přitom skutečně byli schopni splácet. V takovém případě vám nezbude než si najít levnější nemovitost, a zkusit to znovu.

Je tedy vidět, že se nejedná o jednoduchý proces. Je však nutný k tomu, aby byly zajištěny férové podmínky pro obě strany. A to je rozhodně také důležité.