Jak by měly být zabezpečeny schody venkovní?

Schodiště je něco, co naprostá většina z nás používá každý den. Obvykle jej již ani nevnímáme, neboť za ty roky používání jsme si vytvořili svalovou paměť, která zajišťuje, že je můžeme překonat, aniž bychom se na tento úkol museli nějak zvlášť soustředit.

Přesto nelze popřít, že sebou přináší určité nebezpečí. Koneckonců, asi každý z nás zná někoho, kdo ze schodů spadl, nespadl-li dokonce sám. Většinou nejsou následky nijak závažné, avšak snadno může dojít například k rozbití hlavy či zlomení končetiny.

schodiste1

Je samozřejmé, že v tomto případě padne vina na majitele schodů, neboť je jeho povinností udržovat je bezpečné. Pokud se samozřejmě prokáže, že udělal vše, co je v jeho silách, aby je zabezpečil, pak nic platit nebude. Avšak k tomu, aby tuto podmínku splnil, je nutné uvážit několik věcí.

V první řadě je potřeba si uvědomit, zda se jedná o schody venkovní https://www.kmkdesign.cz/schodiste-venkovni či vnitřní. Není totiž pochyb o tom, že ty venkovní dají podstatně více práce.

Zde totiž nehrozí jen to, že člověk například špatně šlápne. V zimních měsících mohou snadno namrznout a proměnit se prakticky v kluziště, po kterém může být prakticky nemožné vystoupat. Ovšem i tomu se dá zabránit.

Tím prvním, co bychom měli udělat, je volba vhodného materiálu. Ten by měl být drsný, neboť právě to zabrání tomu, aby se zde vytvořila jednolitá hladká plocha. Nevhodné jsou tedy lesklé dlaždice, neboť ty se stávají nebezpečnými i po dešti.

schodiste3

Avšak ani vhodný materiál někdy nestačí, zvlášť když napadne například větší vrstva sněhu, který napůl roztaje a následně zamrzne. Může tak vytvořit silnou vrstvu ledu. Zde je pak vhodný posyp solí či pískem, který jej rozruší. Že by součástí mělo být zábradlí, asi není třeba dodávat.

Je tedy vidět, že být majitelem bytového domu, do kterého vedou schody, není zrovna jednoduché. Přesto při přijetí určitých opatření můžeme zajistit, že toho nebudeme litovat. A hlavně že lidé zde budou moci chodit bez rizika.