Čím v kuchyni kypříme

Po kypřícím prášku zkrátka hospodyňky sáhnou při pečení dost často. Dáváme ho do nekynutých těst, kde se nepoužívají kvasinky, droždí. Například do různých dortů, dezertů, bábovek či muffinů.
 košíčky na muffiny
Co v něm všechno je?
Tou hlavní složkou kypřícího prášku je „obyčejná“ jedlá soda. Tedy hydrogenuhličitan sodný. Dále tam je dihydrogendifosforečnan sodný, krátce E450 a plnidlo (trochu škrobu či mouky). To je vše.
 
Proč kypří?
Při rozkladu sody se uvolňují bublinky oxidu uhličitého. Ty si těstem razí cestu ven. A tak se postarají o jeho nakypření. A co má tedy v celém procesu na starost na starost druhá chemická látka – dihydrogendifosforečnan sodný? Ten vytváří jedlé sodě vhodné podmínky pro její rozklad. Tím je kyselé prostředí. To zajišťuje v těstě i po celou dobu pečení v troubě. Proto tam těsto stále může pracovat, stále nabývá.
 svatební dort
Když je difosforečnanů moc
V prášku do pečiva je difosforečnanů malé množství a pro náš organismus by jeho občasná konzumace touto cestou neměla představovat významné zdravotní riziko, nemělo by docházet k jeho významnému zatížení. Ovšem všeho moc škodí. Výrobci potravin ho přidávají do mnoha produktů. Můžeme ho najít ve směsích sloužících k výrobě čokoládových nápojů, obsahují ho uzeniny nebo tavené sýry. A při velké konzumaci těchto potravin se dávka difosforečnanů samozřejmě „nasbírá“ a její vliv v organismu může být větší. Vysoké dávky těchto látek v těle působí to, že vzniká nerovnováha vápníku s fosforem. Díky tomu pak náš organismus zvýšeně vylučuje vápník. To je samozřejmě pro naše zdraví nežádoucí. Potraviny, které difosforečnany obsahují, by neměly často jíst hlavně děti. Pro správný růst jejich kostí a zubů je vápník nezbytný.
 čokoládový dort s jahodou
Co můžeme místo něj použít
Pokud se rozhodneme, že z našeho jídelníčku vyloučíme raději i malé množství difosforečnanů z kypřícího prášku, můžeme ho nahradit. Protože se jedná vlastně o jedlou sodu a kyselinu, není to tak složité. Pokud pečeme něco, kde je v receptu obsažen jogurt či podmáslí, ty se o kyselost postarají a můžeme tedy místo kypřícího prášku použít jen stejné množství samotné jedlé sody. To samé můžeme udělat, když náš recept „vydrží“ k doplnění kyselosti trochu citronové šťávy nebo octa. Další možností je použití bio kypřícího prášku. V něm se o kyselé prostředí nutné k uvolnění bublinek oxidu uhličitého postará vinný kámen.