Podle čeho se orientovat při výběru zářivek

Jak se v tom všem máme vyznat

Na krabičce žárovky nebo na obalu zářivkového svítidla máte vyznačen příkon ve Wattech a zároveň hodnotu světelného toku v lumenech. Dříve jsme byli zvyklí pamatovat si pouze „wattáž“ a podle ní jsme se snadno orientovali při volbě vhodného osvětlení. Zkrátka jsme věděli, že obyčejná „stovka“ žárovka vystačí na svícení v obýváku, a že na toaletě nám postačí čtyřicítka. Dnes se však nelze podle Wattů orientovat, existují sice převodní tabulky, ale ty nejsou směrodatné, protože se neustále výrobci snaží příkon stlačit na co nejnižší hodnotu a zároveň zvýšit světelný tok.

osvětlení

Musíme se tedy naučit zjišťovat optimální množství světla v místnosti podle skutečných doporučovaných hodnot stanovených bytovými architekty a lékaři. Tato hodnota se uvádí v luxech a neměla by být ani příliš vysoká, ani nízká.
Co si však počít, když víme, kolik luxů je třeba, ale na obalu žárovky nebo kompaktní či lineární zářivky se uvádí lumeny? Pamatujte si jednoduché převodní pravidlo, že pro potřebnou plochu osvitu (např. centrální svítidlo v pokoji o rozměrech 3 x 4 metry = 12 čtverečních metrů) potřebujete počet luxů vynásobit metry čtverečními (v tomto případě dvanácti). Výsledkem je počet lumenů, které jsou třeba, a ty již naleznete na obalu svítidla. Jeden lux je zkrátka jeden lumen na čtvereční metr.

žárivka led

A kolik luxů je tedy zapotřebí v kuchyni, kolik v obýváku a kolik ve sklepě?

  • 50 luxů – s tím vystačíte jen ve sklepech a podzemních prostorách jako orientační zdroj pro pohyb osob.
  • 75 luxů – tento osvit je vhodný pouze pro garáže, pojezdová a parkovací místa.
  • 100 luxů – pro všechny chodby, skladové prostory, odpočinkové místnosti na pracovištích.
  • 150 luxů – dílenské prostory, např. garáže vybavené dílenským stolem, chodby a předsíně, kde se nachází zrcadla, a všechny schodiště.
  • 200 luxů – ideální pro záchody, koupelny, světla nad jídelními kouty, čekárny v lékařských ordinacích a v dopravních uzlech, spižírny, převlékárny a šatny.
  • 300 luxů – takto by se měly vybavit místnosti dětských pokojů, pracoven, učeben, kancelářských prostor, zkrátka všude, kde je třeba číst z papírových dokumentů
  • 500 luxů – lékařská pracoviště ambulancí a kuchyňská pracoviště (osvětlení kuchyňské linky).
  • 1000 luxů – vysoké požadavky na intenzitu světla kladou operační sály.
  • 1500 luxů – ještě vyšší požadavky jsou zapotřebí u jemné mechaniky při výrobě šperků, hodinek apod.